Czym jest „SPA & Wellness”?

wt., 06/28/2016 - 16:23

Zwrot „SPA & Wellness” zagościł w naszym języku na dobre. Ale czy naprawdę wiemy, co kryje się za tymi dwoma pojęciami?

„SPA” pochodzi od nazwy uzdrowiska we wschodniej Belgii. Korzystne właściwości miejscowych wód znane były już w starożytności, kiedy tereny te znajdowały się pod panowaniem Imperium Rzymskiego. Od czasów wizyt Henryka VIII Tudora miejsce to stało się popularnym ośrodkiem uzdrowiskowym. W języku angielskim od nazwy miasta Spa przyjął się termin „SPA” jako określenie kurortu z wodami leczniczymi. „SPA” można rozumieć jako usługi, zabiegi czy konkretne czynności związane z wodą i przywracające harmonię ciała i duszy, mające prowadzić do poprawy zdrowia i doskonalenia urody, pielęgnacji.

Natomiast słowo „Wellness” pochodzi z połączenia dwóch pojęć „Well-being” i „Fitness”. Pojęcie to w latach 50. XX wieku zaproponował amerykański lekarz dr Halbert Dunn, mając na myśli program zakładający całościowe podejście do zdrowego trybu życia, który ma zapewnić dobre samopoczucie i doprowadzić do harmonii umysłu, duszy i ciała. Życie zgodne z filozofią wellness to korzystanie z profilaktyki zdrowotnej, zdrowe odżywianie, utrzymywanie aktywności fizycznej oraz higieny umysłu, a także dążenie do rezygnacji z ciągłego przyjmowania leków przeciwbólowych czy uspokajających.

Wszyscy wiemy, że problemy zdrowotne mają odzwierciedlenie w naszej psychice, i odwrotnie. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać balans duszy, umysłu i ciała. Pamiętajmy, aby dbać o naszą kondycję psychofizyczną przez cały rok!