Wizyta w SPA – dobre praktyki

pon., 08/01/2016 - 15:16

Wizyty w spa stają się coraz popularniejsze Polsce. Często jednak nie decydujemy się na wizytę w salonie odnowy biologicznej w obawie, że nie będziemy wiedzieli, jak się zachować. Dlatego przygotowaliśmy listę 15 najważniejszych, naszym zdaniem, dobrych praktyk, które warto znać i stosować, planując wizytę w każdym ośrodku spa.

 1. Podstawową zasadą działającą nie tylko w salonach odnowy biologicznej jest: „Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany”. Bądź miły i taktowny. Dbaj o porządek wokół siebie.
 2. Jeśli udajesz się do spa po raz pierwszy, nie udawaj, że jesteś stałym bywalcem. Nie obawiaj się zadawania pytań. Obsługa jest do Twojej dyspozycji.
 3. Do salonu powinno się zgłosić 15 minut przed ustaloną godziną, aby podpisać stosowne formularze dotyczące zdrowia czy określić preferencje w kwestii siły nacisku podczas masażu. Pamiętaj, jeśli się spóźnisz, zabieg będzie trwał krócej!
 4. Zawsze możesz poprosić o zmianę nasilenia zabiegu lub temperatury w pomieszczeniu.
 5. Podczas rezerwacji możesz określić preferowaną płeć masażysty.
 6. Jeśli planujesz skorzystać z masażu, warto przed zabiegiem wykupić 15-minutową wizytę w saunie. Pobyt w niej rozszerza pory, co sprzyja lepszemu wchłanianiu się kosmetyków.
 7. Dobrze jest uprzedzić masażystę o swoich dolegliwościach i schorzeniach, aby zabieg nie zaszkodził. Jednak poza rozmowami na temat prowadzonych czynności, regułą jest, że podczas zabiegu się nie rozmawia.
 8. Jeżeli uznasz, że masażysta zasłużył na napiwek, nie jest nietaktem wynagrodzić go. Można to zrobić osobiście lub pozostawiając napiwek na recepcji. Zwyczajowo wynosi on 15-20% ceny zabiegu.
 9. W trakcie seansu powinieneś mieć wyłączony telefon, aby uniknąć rozpraszania się.
 10. Po masażu olejkami warto wstrzymać się z prysznicem na kilka godzin – skóra lepiej wchłonie składniki, stanie się odżywiona i miękka.
 11. Zanim wejdziesz do sauny, zdejmij biżuterię, okulary, szkła kontaktowe.
 12. Do sauny należy wchodzić boso i jeśli to możliwe – nago. Nie powinno się korzystać z okryć z tkanin sztucznych (stroje kąpielowe), ponieważ utrudniają one parowanie skóry, powodując poparzenia. W saunie powinno się siedzieć na ręczniku. 
 13. Po każdym wyjściu z sauny należy się ochłodzić. Pamiętaj, że ciało schładzamy stopniowo – od dołu w górę.
 14. Z sauny ani jacuzzi nie wolno korzystać pod wpływem alkoholu ani środków odurzających.
 15. Na godzinę lub dwie przed zabiegiem, sauną lub kąpielą nie jedz obfitych posiłków, nie forsuj organizmu ćwiczeniami, unikaj opalania. Pij dużo wody przed zabiegiem i po nim, sprzyja to pogłębieniu jego efektów.

Pamiętaj, że bez skrępowania o wszystko zawsze możesz zapytać, dzwoniąc do salonu spa. Na miejscu masz dostęp do napojów. Każdy klient ma najczęściej do dyspozycji w salonie suszarkę do włosów, jednorazowe klapki, jednorazową bieliznę do masażu, szlafrok i ręczniki. Jeśli jednak masz ochotę, możesz korzystać ze swoich rzeczy.